You are here

Indkaldelse til landsmøde - Lørdag 26/4-14 kl 13.00 (IRC: kl 12.30)

4 posts / 0 new
Last post
kristiangk
Indkaldelse til landsmøde - Lørdag 26/4-14 kl 13.00 (IRC: kl 12.30)

Kære pirater,
 

Så er tiden kommet til afholdelse af det årlige landsmøde. Landsmødet afholdes Lørdag d. 26. April 2014 kl 13.00 CEST. Du kan deltage både på IRC, eller ved at møde op hos formanden:
 

Nordre Fasanvej 269, 2. th.
2200 København N
 

Agendaen for mødet er:
1. Valg af dirigent
2. Godkendelse af indkaldelse til landsmødet og de praktiske arrangementer omkring elektronisk afholdelse af landsmødet
3. Formandens beretning
  a) Præsentation af "hjemmeside udvalg"
  b) Præsentation af "PET"
  c) Præsentation af "Åbne medlemsmøder"
4. Forelæggelse af den reviderede årsrapport
5. Fastsættelse af kontingent
 - Bestyrelsen foreslår en fastholdelse af 0 kr.
6. Valg af formand
 - Kandidaturtråd: http://www.piratpartiet.dk/node/987
7. Valg af næstformand
 - Kandidaturtråd: http://www.piratpartiet.dk/node/988
8. Valg af kasserer
 - Kandidaturtråd: http://www.piratpartiet.dk/node/989
9. Valg af øvrige bestyrelsesmedlemmer
 - Kandidaturtråd: http://www.piratpartiet.dk/node/990
10. Valg af revisor
 - Kandidaturtråd: http://www.piratpartiet.dk/node/991
11. Politisk debat

Bestyrelsen har besluttet følgende for at lette afholdelsen af landsmødet:
A. Hvis du deltager via IRC, og ønsker stemmeret (voice), skal du logge på IRC og tilkendegive dette 30 min inden mødestart. Medlemmer kan ikke opnå stemmeret efter mødestart, undtagen hvis medlemmet ved mødestart havde stemmeret, og bliver teknisk afbrudt på IRC.
B. Der kan ikke stemmes ved fuldmagter
C. Mødet slutter senest kl 18.00. Skulle adgendaen ikke være nået, fortsættes mødet den følgende dag kl 13.00.
D. Hvis du ønsker at stille op til en af posterne i bestyrelsen, skal du tilkendegive dette i kandidaturtråden for posten (se link under hver post i agendaen). Dit kandidatur skal være tilgængeligt senest 48 timer inden mødestart. Der vil ikke være mulighed for at stille spørgsmål til kandidaterne under landsmødet!
E. Afstemninger sker ved at stemmeberettigede medlemmer kan afgive +1 (eller ikke stemme) til hver kandidat. Kandidaterne summeres, den med højeste sum vinder posten. I tilfælde af stemmelighed, er det kandidaten med det laveste medlemsnummer der vinder. Der stemmes i samme rækkefølge posted i kandidaturtråden.
F. IRC log postes på forummet som referat. Dirigenten er ansvarlig for dette.

Vel mødt!

 

På vegne af bestyrelsen,
Kristian Gram Krogh
Piratpartiet

Ole Husgaard
IRC kanalen

For information om, hvordan man kommer ind på vores IRC kanal, se nederst på denne side: http://www.piratpartiet.dk/kontakt

Ole Husgaard
Årsregnskabet

Her er regnskabet for 2013, for punkt 4 på dagsordenen.
Der var en mindre bogføringsfejl i 2010, så de senere årsregnskaber er blevet revideret: 2010 2011 2012. Ændringerne er på under 50 kroner.

Ole Husgaard
Referat fra landsmødet

Her er referatet:
 
(12:24:45) HintonAFK is now known as Hinton
(12:25:21) Hinton: Jaeh.
(12:25:52) Hinton: Jeg overvejede faktisk at tage til København i denne forbindelse. Men det er utroligt dyrt.
(12:26:19) neglesaks: Vent med det... det ser jo ikek ud som om tilslutningen i dag bliver stor, at dømme efter øjeblikkets erfaringer
(12:26:25) pet_kristiangk [pet_kristi@9m21418132.adsl.cybercity.dk] entered the room.
(12:26:32) Hinton: Heps Kristian
(12:26:36) pet_kristiangk: Hey
(12:26:40) neglesaks: velkommen kristian
(12:26:53) pet_kristiangk: Tak
(12:26:58) pet_kristiangk: Har vi Ole klar til at give Voice?
(12:27:20) Hinton: Han har ikke sagt noget endnu, så han er nok AFK
(12:27:20) vanitery [Mibbit@mlxka5.mibbit.com] entered the room.
(12:27:43) vanitery: Ahoy
(12:27:46) Hinton: Heps
(12:28:58) neglesaks: velkommen
(12:29:12) neglesaks: IDENTIFY YOURSELF
(12:29:35) pet_kristiangk: Ole er her om 10 min
(12:30:34) vanitery: Det mangler vel egentlig bare, ja - Mit navn er Thue, jeg meldte mig ind i partiet for 4 måneder siden.
(12:31:06) neglesaks: Davs THue velkommen til
(12:31:06) osh_DK has changed the topic to: Landsmøde lørdag 26/4 kl. 13:00
(12:31:17) Hinton: Neglesaks er jo heller ikke så sigende ;)
(12:31:28) mode (+v pet_kristiangk) by osh_DK
(12:31:38) neglesaks: joda... alle bruger mig, og de fleste er glade for mig
(12:31:55) Hinton: sandt
(12:34:15) mode (+v Hinton) by osh_DK
(12:34:45) neglesaks: velkommen Ole
(12:35:15) Hinton: Han er ved at tjekke medlemsnumre.
(12:35:28) vanitery: Numre?
(12:35:35) osh_DK: Ikke så mange denne gang...
(12:35:48) neglesaks: Nej... sløvt opmøde
(12:35:53) pet_kristiangk: Nej, jeg håber der sidder en del hos Rolf
(12:36:00) Hinton: Ja, så vi kan se om du er den du udgiver dig for. Du skal have været medlem i 30 dage for at have stemmeret :)
(12:36:00) neglesaks: Dina er vist forindret i at komme.
(12:37:28) Hinton: Ehm, du har nok fået en email da du meldte dig ind, hvori dit medlemnummer fremgår
(12:37:43) mode (+v neglesaks) by osh_DK
(12:38:11) pet_kristiangk: Ok, vi kan ikke gennemføre pkt 3a uden Dina, da det er hendes projekt - heldgivis er det kun til information som en del af formandensberetning
(12:38:42) osh_DK: Hmmm... Rolf svarer ikke på telefonen.
(12:39:35) osh_DK: Er der flere her, som skal have stemmeret til landsmødet?
(12:39:52) Hinton: Vanitery er medlem
(12:40:14) vanitery: Yup, det kunne være rart med stemmeret.
(12:43:36) osh_DK: Svar venligst på privat besked fra mig, vanitery
(12:43:54) Hinton: Uh, Windows 8 syntes min PC skal genstartes om 15 minutter. Jeg er ikke sikker på at jeg kan forhindre dette. Just a FYI
(12:44:49) pet_kristiangk: Hilton, genstart den nu inden mødet går i gang :)
(12:45:14) Hinton: Well, jeg tager restarten nu. Ses. Ja, problemet er at min SSD ikke er SATA kompatibel, så nogengange er genstart ikke supersjovt.
(12:45:18) Hinton: Men, here goes.
(12:45:24) neglesaks: good luck
(12:45:31) Hinton left the room (quit: Read error: Connection reset by peer).
(12:46:11) mode (+v vanitery) by osh_DK
(12:48:41) pet_kristiangk: vanitery, har du tilfældigvis erfaring med at være dirigent for et møde?
(12:48:44) Borup [~Borup@0893626182.9.fullrate.dk] entered the room.
(12:49:23) Borup: I'm here! :-)
(12:49:51) pet_kristiangk: Borup, er du hos formanden?
(12:49:53) vanitery: Ahoy
(12:49:54) neglesaks: Velkommen Borup
(12:49:56) Hinton [~Hinton@7e7ej2fh31.inet.dsl.telianet.dk] entered the room.
(12:50:07) Borup: Nej, jeg er derhjemme lige nu? :)
(12:50:13) pet_kristiangk: Ok
(12:50:18) neglesaks: wb Hinton
(12:50:20) pet_kristiangk: Vi kan nemlig ikke få fat i formanden
(12:50:27) Hinton: Thx.
(12:50:31) Borup: Hahaha!
(12:51:43) neglesaks: Tjah, det er småt med opmødet i dag.
(12:52:11) pet_kristiangk: Meget ja
(12:52:23) pet_kristiangk: Men det er jo heller ikke så længe siden vi afholdte landsmøde sidst
(12:52:56) Borup: Folk er nok forvirret over at der har været to :)
(12:52:58) Hinton: Jeg ringer lige til Emil og hører om ham og hans venner ikke kan komme
(12:53:30) pet_kristiangk: 7 min til mødestart
(12:53:35) pet_kristiangk: Og vi mangler stadig formanden
(12:53:42) pet_kristiangk: ellers bliver pkt 3 svær at gennemføre :P
(12:55:42) mode (+v Borup) by osh_DK
(12:56:05) osh_DK: Vores formand har lige ringet til mig... Han bliver lidt forsinket...
(12:56:21) mode (+v Hinton) by osh_DK
(12:57:22) pet_kristiangk: Så får han ikke stemmeret :)
(12:57:36) vanitery: Haha :D
(12:57:43) pet_kristiangk: Regler er regler!
(12:57:47) neglesaks: Så bliver han BagManden
(12:57:49) osh_DK: Det har jeg forklaret ham at der er skrevet i indkaldelsen
(12:57:56) pet_kristiangk: Super
(12:58:17) pet_kristiangk: Var der mødt personer op hos ham?
(12:58:30) osh_DK: Det ved jeg ikke
(13:00:01) Borup: Men vi kan vel ikke gå igang med formandens beretning før han er på?
(13:00:27) pet_kristiangk: Jo
(13:00:31) pet_kristiangk: Vi kan klare pkt 1 og 2
(13:00:36) neglesaks: Er der nogen der er villige til at slække på regelen om stemmeret til ROlf hvis han kommer for sent med lovligt grund? Det er lidt fjollet at ikek give foreningens formand stemmeret...
(13:00:47) Borup: Hørt
(13:00:50) pet_kristiangk: og i værste fald må næstformanden overtage
(13:01:03) pet_kristiangk: det er lidt fjollet at formanden ikke deltager til tiden!
(13:01:23) Borup: Jeg gætter på at der er en lovlig grund til det :)
(13:01:26) pet_kristiangk: Mit ur siger 13.01
(13:01:28) neglesaks: Vent og se om Rolf har en forklaring - ting kan jo ske ude i den virkelige verden.
(13:01:39) pet_kristiangk: Er der nogen der har lyst til at være dirigent?
(13:02:09) Hinton: IMHO, så er Rolf formand fordi landsmødet vælger ham. På Landsmødet har han de samme demokratiske rettigheder som du og jeg,.
(13:02:18) Hinton: Jeg nominerer Kristian
(13:02:31) neglesaks: Ja og ... det er jo sandt at der så også gælder de samme regler for ham som os andre.
(13:02:43) neglesaks: Ja, kristian er en god dirigent... (husk spanksrøret ;)
(13:03:04) ***osh_DK peger også på Kristian som dirigent
(13:03:26) pet_kristiangk: Hmm .. jeg troede bestyrelsen var enige om at det skulle være en person som ikke var på valg :)
(13:03:50) osh_DK: Hvis der er nogen her, som ikke er på valg?
(13:03:58) pet_kristiangk: vanitery
(13:04:29) pet_kristiangk: Men ok
(13:04:33) pet_kristiangk: Jeg er dirigent
(13:04:39) pet_kristiangk: Medmindre nogen er uenige?
(13:04:41) osh_DK: Vil vanitery være dirigent?
(13:04:41) vanitery: Jeg er ikke på valg nej, men det er måske lidt ambitiøst at sætte mig til det - når det er første gang jeg deltager i et møde.
(13:05:16) pet_kristiangk: 3
(13:05:17) pet_kristiangk: 2
(13:05:18) neglesaks: Så kan du lære hurtigt :)
(13:05:22) neglesaks: vanitery!
(13:05:28) PiratenRolf [Mibbit@khueo3.mibbit.com] entered the room.
(13:05:30) osh_DK: Indkaldelse og dagsorden er her: http://www.piratpartiet.dk/node/992
(13:05:32) neglesaks: velkommen ROlf!
(13:05:34) Borup: Wuhu!
(13:05:37) PiratenRolf: ups... jeg er her nu
(13:05:37) pet_kristiangk: vanitery, hvis du er klar på den, så vælger vi dig
(13:05:37) osh_DK: Hej Rolf
(13:05:38) Hinton: Heps Rolf
(13:05:42) Borup: Welcome Captain!
(13:05:46) pet_kristiangk: G'dag formand
(13:06:01) PiratenRolf: er klar på det... sidder her med Darren og Darkshark
(13:06:22) PiratenRolf: dark shark kommer nu her...
(13:06:34) Dina [Mibbit@khueo3.mibbit.com] entered the room.
(13:06:38) pet_kristiangk: Rolf, bemærk I joinede efter kl 13.00 og dermed ikke kan få stemmeret
(13:06:42) Hinton: Heps Dina :)
(13:06:44) vanitery: Jeg peger hellere på Kristian end på mig selv som dirigent.
(13:06:48) pet_kristiangk: Ok
(13:06:49) osh_DK: Hej Dina
(13:06:56) PiratenRolf: piissss :) men ja
(13:07:01) PiratenRolf: hej dina
(13:07:06) pet_kristiangk: Medmindre nogen har noget i mod det, vil jeg starte mødet?
(13:07:21) PiratenRolf: stemmer også på Pet_K.. som diregent
(13:07:34) DarkShark [Mibbit@hwtxf8.mibbit.com] entered the room.
(13:07:43) pet_kristiangk: Ok. Jeg anser mig selv som valgt som dirigent, og takker for valget
(13:07:50) Borup: Hvis vi teknisk set først starter mødet nu, så kan Rolf og Dina teknisk set også få blive..
(13:07:55) Borup: Voice..
(13:08:04) Dina: Hej Allesammen, Jeg har Gro på skødet, hun vinker til skærmen
(13:08:05) pet_kristiangk: Ole, vi du sørge for at poste "referat" efter mødet?
(13:08:15) osh_DK: Ja, det gør jeg
(13:08:15) pet_kristiangk: Hej Dina og Gro
(13:08:19) pet_kristiangk: Godt
(13:08:24) PiratenRolf: det må være oppe til dem der kom til tide om vi andre kan stemme...
(13:08:39) pet_kristiangk: Jeg tillader mit at indsætte et pkt 0, stemmeret til Rolf, DarkShark, samt Dina
(13:08:55) Dina: Jeg syntes vi skal holde os til det aftalte
(13:09:08) pet_kristiangk: Hvis landsmødet kan blive enige om at give stemmeret til disse tre, selvom de joinede forsent er det fint med mig
(13:09:20) osh_DK: ok med mig
(13:09:28) pet_kristiangk: Jeg kalder til stemning efter "ja" / "nej". GO!
(13:09:33) osh_DK: men andre der kommer senere, er for sent på den...
(13:09:33) Borup: Ja!
(13:09:36) Hinton: ja
(13:09:38) osh_DK: ja
(13:09:41) neglesaks: ja
(13:09:45) pet_kristiangk: Ja
(13:09:46) vanitery: Ja
(13:09:59) pet_kristiangk: Bemærk, det er kun stemmeret til de tre personer
(13:10:07) pet_kristiangk: ikke til andre der joiner senere under mødet
(13:10:17) PiratenRolf: takker og vil sige at darren er her og er med over skulderen..
(13:10:22) mode (+v PiratenRolf) by osh_DK
(13:10:23) pet_kristiangk: Ok. Det er vedtaget. Ole vi du verificere og give voice
(13:10:32) mode (+v Dina) by osh_DK
(13:10:53) mode (+v DarkShark) by osh_DK
(13:11:02) pet_kristiangk: Pkt 2. "Godkendelse af indkaldelse til landsmødet og de praktiske arrangementer omkring elektronisk afholdelse af landsmødet"
(13:11:18) osh_DK: godkendt herfra
(13:11:20) pet_kristiangk: Jeg modtog emailen omkring indkaldelsen 11/4 22.38
(13:11:31) pet_kristiangk: Hvilket er mere end 14 dage før afholdelse
(13:11:42) pet_kristiangk: Så jeg anser landsmødet som godkendt og beslutningsdygtig
(13:12:01) pet_kristiangk: Pkt 3. Formandens beretning
(13:12:06) pet_kristiangk: Rolf, du har ordet, gør det kort
(13:12:25) PiratenRolf: yessss
(13:13:01) PiratenRolf: vi er ved at være kalr til et nyt parti,,, er ved at få geng i flere ting som vi kommer til at tale om idag...
(13:13:19) PiratenRolf: vi her flere grupper som vi gerne vil have startet op..
(13:13:44) PiratenRolf: og så er vi kommet rimelig godt i medierne, her de sidste par dage...
(13:14:01) PiratenRolf: og simon klose laver en video om det som bliver et tillæg til AFK...
(13:14:39) PiratenRolf: men godt og godt vi er på vej den rigtige vej og de andre piratpartier har fået øje på os og ønsker samarbejde om Anakata sagen...
(13:14:48) PiratenRolf: spørgsmål er velkommen....
(13:14:55) pet_kristiangk: Rolf, tillad mig at supplere?
(13:15:00) Hinton: Hvad hvis Anaka er skyldig?
(13:15:33) pet_kristiangk: Der er afholdt 3 bestyrelsesmøder, 1 af dem hos Rolf i Kbh, og 2 her på IRC
(13:15:42) pet_kristiangk: Referat kan findes i forummet
(13:15:44) PiratenRolf: så skal han straffes.... vi kæmper kun for ordenlige forhold til ham, her i danmark
(13:16:07) pet_kristiangk: Andre spørgsmål til formandens beretning?
(13:16:30) osh_DK: Måske en indtoduktion til de grupper, som Rolf taler om?
(13:16:31) daz [Mibbit@mlxka5.mibbit.com] entered the room.
(13:16:36) pet_kristiangk: Det er underpunkter
(13:16:39) pet_kristiangk: Ok
(13:16:41) pet_kristiangk: Pkt 3a
(13:16:53) pet_kristiangk: hjemmeside udvalg, Dina vil du kort præsentere det udvalg?
(13:16:54) Hinton: Rolf, det han er anklaget for er at hacke vores personlige oplysinger. Kandet ikke være problematisk at det netop er Piratpartiet der kæmper hans sag så, skal vi sige, enøjet. med klap for øjet?
(13:17:28) pet_kristiangk: Hilton, jeg må henholde mig til spørgsmål omkring beretningen, og ikke politisk diskusion
(13:17:35) Hinton: Ok
(13:17:49) Dina: :)
(13:17:53) PiratenRolf: jeg er opsat på at kæmpe for ondenlige for for IT anklagede... vores retssystem er kan ikke magte det...
(13:17:55) vanitery: Spørgsmålet er måske bare hvad Piratpartiet har svaret til disse ønsker om samarbejde?
(13:17:58) PiratenRolf: og fycker dem
(13:18:22) pet_kristiangk: Dina har ordet
(13:18:53) PiratenRolf: samarbejde.... der kommer til at være en event i start September... som bliver en større udgave af det som jeg lavede nede vedhans fængselscelle...
(13:18:54) PiratenRolf: :P
(13:19:11) Dina: Vi skal have en ny hjemmeside og jeg står for at samsætte designet
(13:19:55) Dina: Jeg håber at alle vil bidrage med at komme med inspiration, da det gerne skulle blive en bruger desingne hjemmeside
(13:20:11) PiratenRolf: Jeg er blevet kontakte af en som gerne vil sætte en web-shop op til os,, sender ham til dig dina..
(13:20:25) pet_kristiangk: Ok
(13:20:30) pet_kristiangk: Andre spørgsmål til Dina?
(13:20:41) Hinton: Kan vi bruge vores gamle design?
(13:20:54) Dina: Jeg lave en lille proces, hvor jeg i første omgang vil indsamle jeres forslaf
(13:20:59) vanitery: Sådan en bidragelse, skal det fortsat foregå via mail til Dina som hun skrev på forummet?
(13:21:19) Dina: forslagene, skal sendes til mig som jeg også har skrevet i forumet
(13:21:28) Borup: Ville det ikke være mere oplagt at lade det foregå i forummet?
(13:21:48) neglesaks: Enig med Borup
(13:22:09) Borup: På den måde bliver det en offentlig tilgængelig diskussion som alle medlemmer kan bidrage til :)
(13:22:10) Dina: Så Hilton, du kan godt sende mig en tegning af den gamle side....
(13:22:33) vanitery: Også enig med Borup
(13:22:39) Dina: Borup, det er også delvist derfor jeg har skrevet det der.
(13:22:52) Hinton: Will do. Waybackengine to the rescue :) Men jeg håbede mere at vi rent faktisk havde den hjemmeside fortsat.
(13:22:53) Dina: Var der flere spørgsmål
(13:23:03) PiratenRolf: Dina er chefen på processen.. :) hun faciliterer...
(13:23:11) pet_kristiangk: Ok. Vi fortsætter. Pkt 3b. "PET"
(13:23:14) Borup: Men Dina.. Hvis folk skal sende forslag på mail
(13:23:29) pet_kristiangk: Ole vil du eller skal jeg præsentere PET?
(13:23:34) Borup: Hvordan kan det så være offentlig diskussion?
(13:23:50) osh_DK: Du må gerne, Kristian...
(13:24:09) pet_kristiangk: "PET" er et nyt udvalg der skal sørge for nyt IT (servere mv) til partiet
(13:24:17) pet_kristiangk: Udvalget består pt af mig og Ole
(13:24:26) Dina: Undskyld Kristian, må jeg lige svare Borup
(13:24:33) pet_kristiangk: Vi annoncerer hvis vi har brug for flere hænder
(13:24:35) pet_kristiangk: Dina, go
(13:25:37) Dina: Det er kun desing og indholds forslag som skal sendes til mig, på min mail rockangle@gmail.com (det står også i forumet)
(13:26:07) Dina: Det er ikke til offentligt disskusion.
(13:26:09) Borup: Hvorfor kan det ikke komme på forummet?
(13:26:47) Dina: Når jeg har fået forslagene samler jeg dem, og lave en ny "omgang"
(13:27:08) osh_DK: Hvis det er offentligt tilgængeligt, kunne det måske inspirere andre medlemmer til at komme med input?
(13:27:10) Dina: Hvad mener du, ikke komme på forumet?
(13:27:28) pet_kristiangk: Dina spørgsmålet går på hvorfor man skal emaile til dig, og ikke bare poste i forummet?
(13:27:32) Dina: Det er meningen at man skal komme med signe egen imputs
(13:27:42) Dina: sine=signe
(13:27:59) Borup: Du siger at det skal sendes til dig på mail. Men hvorfor ikke lade alle medlemmer lægge sine idéer op på forummet?
(13:28:10) vanitery: Så alle medlemmer kan se alle medlemmers ideer
(13:29:02) PiratenRolf: Tror at det her kan hjælpe,,,, for at få ejerskab og center for et projekt,,, skal det have en kaptajn... Dina vil selv føglelig informerer og includerer, som det passer...
(13:29:02) Dina: Grunden til at de skal sendes til mig, er nettop for at alle medlemmer kan komme med deres egen ideer og ikke "kun" andres ideer, fordi så har folk en tendens til at følge de første oplæg
(13:29:50) pet_kristiangk: Ok. Vi lukker og går videre
(13:29:57) pet_kristiangk: Er der spørgsmål til PET udvalget?
(13:30:03) Hinton: Ja
(13:30:07) pet_kristiangk: Hilton GO
(13:30:23) Hinton: Hvorfor har i valgt at ligge det i Holland fremfor Tyskland?
(13:30:45) pet_kristiangk: Vi har endnu ikke indkøbt server, og den nuværrende bliver skiftet inden alt for længe
(13:30:59) osh_DK: Tyskerne har det med at lukker for piratpartiet servere midt under valgkampen... det er sket flere gange
(13:31:16) pet_kristiangk: Desuden har både Ole og jeg gode erfaringer med LeaseWeb i Holland
(13:31:33) Hinton: Ok, det er for mig en god grund. I lyder til at have overvejet placeringen
(13:31:41) pet_kristiangk: Flere spørgsmål ?
(13:32:04) DarkShark: Ja
(13:32:14) pet_kristiangk: DarkShark GO
(13:32:17) DarkShark: Hvad står PET for ?
(13:32:30) DarkShark: :s
(13:32:30) pet_kristiangk: Piratpartiets Efterretnings Tjeneste
(13:32:32) Dina: :D
(13:32:32) osh_DK: Piratpartiets EDB Tjeneste
(13:32:36) neglesaks: :D
(13:32:40) PiratenRolf: :D
(13:32:46) pet_kristiangk: Ole har ret :)
(13:33:04) pet_kristiangk: Men det er en erstatning for "Driftsgruppen"
(13:33:12) DarkShark: Ok :P
(13:33:18) pet_kristiangk: Andre spørgsmål ?
(13:33:27) vanitery: Lad ingen sige at Piratpartiet mangler humor...
(13:33:44) pet_kristiangk: Vi har kun det skæg vi selv laver :P
(13:33:50) pet_kristiangk: Ok
(13:34:01) pet_kristiangk: Pkt 3c. "Åbne medlemsmøder"
(13:34:08) pet_kristiangk: Borup vil du fortælle dine tanker med dette?
(13:34:36) Borup: Yes
(13:36:45) Borup: En keypoint for at et forholdsvis ukendt parti som vores, har mulighed for at sprede sine idéer, og kendskabet til partiet, er at komme ud i den virkelige verden. Altså det de hardcore pirater ville kalde AFK! Derfor vil vi med Piratpartiet's navn, og mine samt Rolf's samlede ressourcer lægge hus til event, netværksmøder og lignende.
(13:37:07) PiratenRolf: Jeg har har talt med Darren om det og han er med på holdet, Rasmus vores "Internationale Kontakt officer" er også med på det hold.. og jeg er med til det er oppe at stå...
(13:37:47) Borup: Dette vil til at starte med foregå i København, enten i Pirathytten (også kaldet Rolf's baghus) og på den café som jeg er indehaver af, 100m væk fra Pirathytten!
(13:38:23) vanitery: Så det er PR-events?
(13:38:38) osh_DK: Fysiske medlemsmøder med faste intervaller har tidligere aktiveret mange i partiet
(13:38:54) PiratenRolf: det bliver så godt :)
(13:38:55) Borup: Vi vil sætte fokus på alle former for temaer, som ikke nødvendigvis er i det politiske program fra PPDK, men også i form af netværksmøder inden for erhvervslivet, kurser og lignende.
(13:39:31) pet_kristiangk: Andre spørgsmål til Borup?
(13:39:36) Hinton: Ja
(13:39:44) pet_kristiangk: Hinton GO :)
(13:40:12) Hinton: Har i tænlt jer at afholde kurser med henblik på networking i Piratpartiets navn?=
(13:40:56) Dina: (undskyld, off topic, jeg smutter lige fra skærmen, vender tibage med et :) )
(13:41:55) Borup: Networking = vi i piratpartiet, holder kurser i eksempelvis flydende demokrati, og at bruge dette i en virksomhed. Ved at vi bruger Piratpartiet's navn, kan vi agere som pirater, og derved øge kendskabet til vores parti :)
(13:42:35) Hinton: Så, kurserne centrerer sig om at danne en virksomhed?
(13:43:01) Borup: Nej. Det var blot er eksempel :)
(13:43:27) Hinton: Ok, det var mit spørgsmål. :)
(13:43:35) pet_kristiangk: Andre spørgsmål inden vi går videre?
(13:43:49) Borup: Tror Dina havde et?
(13:44:06) pet_kristiangk: Hun er lige kort væk fra skærmen
(13:44:19) pet_kristiangk: Ok. pkt 4 "Forelæggelse af den reviderede årsrapport"
(13:44:30) neglesaks: Jeg lægger ud.
(13:44:37) neglesaks: Om jeg må bede om ordet. :9
(13:44:49) pet_kristiangk: Ole har postet årsrapporten i forummet: http://www.piratpartiet.dk/node/992#comments
(13:45:00) pet_kristiangk: Neglesaks go
(13:45:35) pet_kristiangk: Bemærk at punktet kun omhandler en forelæggelse, og ikke godkendelse, da dette varetages af bestyrelsen (som har godkendt det forud for landsmødet)
(13:45:53) neglesaks: Tak. Jeg skal indledningsvis sige at jeg havde et sygdomstilfælde tidligere på måneden og derfor kun fik halvvejs færdiggjort regnskabet - Ole, Kristian og Hinton klarede derfor færdiggørelsen af regnskabet mens jeg lå syg.
(13:46:18) neglesaks: Men overordnet synes foreningens økonomi sund.
(13:46:36) osh_DK: Det var mig... Vores revisor var natrligvis ikke involveret før det skulle revideres.
(13:46:41) neglesaks: Vi har en positiv egenkapital, hvilket er at vi har penge på hånden (før udgifter og gæld til bestyrelsesmedlemmerne er betalt)
(13:47:26) pet_kristiangk: Dog er egenkapitalen øremærket til ny server
(13:47:36) neglesaks: Aktielt har vi som sagt en del gæld internt i partiet, men da vi har udsigt til at modtage en kækkelig mængde midler i partistøtte, ser 2014 meget lys ud i min mening.
(13:47:41) neglesaks: Ole, hvis du vil overtage med detaljerne?
(13:47:59) osh_DK: Vi har haft en del ekstra udgifter i 2013 i forbindelse med Rolfs valgkamp
(13:48:16) osh_DK: Og det har tæret lidt på partiets formue.
(13:48:48) osh_DK: Men nu kan vi søge om midler til politisk arbejde fordi Rolf fik så mange stemmer.
(13:49:30) osh_DK: Og såvidt jeg kan forstå, er adgang til bankkontoen for vores kasserer ved at komme på plads, neglesaks?
(13:49:49) neglesaks: Det er korrekt.
(13:50:48) pet_kristiangk: Er der spørgsmål til regnskabet?
(13:50:51) Hinton: Revisor finder at Piratpartiets bestyrelse har brugt penge inden for de rammer som landsmødet har udstedt. Jeg har godkendt regnskabet uden forbehold, dog med den bemærkning at det burde fremgå tydeligt at en del af vores donationer er øremærket til vores hosting. Ellers ville folk tro at vi evt. kunne benytte disse midler på en anden måde.
(13:50:53) vanitery: Ja
(13:51:01) osh_DK: Den manglende adgang til bankkontoen er grunden til, at der står to gældsposter i regnskabet: Det er medlemmer der har lagt pengene ud.
(13:52:01) vanitery: Hvilken størrelsesorden ligger denne støtte til politisk arbejde, er der udsigt til at undgå underskud næste år, eller hvordan ligger landet?
(13:52:31) osh_DK: Det kan Rolf vist bedre svare på...
(13:52:35) PiratenRolf: ca 16000kr i år..
(13:52:35) Hinton: Piratpartiet har kun en fast udgift, og det er hosting.
(13:52:48) PiratenRolf: og de næste 4 år :)
(13:53:16) PiratenRolf: men afhænger af om vi bruger penge, for at få det fulde beløb....
(13:53:25) pet_kristiangk: Andre spørgsmål?
(13:54:07) pet_kristiangk: Det tager jeg som et nej. Pkt 5 "Fastsættelse af kontingent"
(13:54:21) pet_kristiangk: Der er et forslag fra bestyrelsen, nemlig om at fortsætte med 0 kr
(13:54:41) pet_kristiangk: eftersom der ikke er andre forslag, ser jeg ingen grund til at stemme. Nogen indvendinger?
(13:54:50) PiratenRolf: kan jeg kommenterer
(13:54:51) Borup: Jeg synes vi skal stemme
(13:54:56) pet_kristiangk: Rolf go
(13:54:58) pet_kristiangk: Borup, ok
(13:56:07) PiratenRolf: godt, vi har ikke nok medlemmer til at det bliver en plus forretning at kræve kontigent... men når web-shop og medlemstallet er steget til ca. 500, så kan vi sætte ind med betaling... og have en til at drifte det ( ham som
(13:56:13) PiratenRolf: står for web-shoppen..
(13:56:20) neglesaks: Enig med ROlf.
(13:56:39) Borup: Jeg må stadigvæk melde mig uenig
(13:57:01) pet_kristiangk: Ok. Afstemning
(13:57:15) Borup: Må jeg komme med et kontraforlslag?
(13:57:27) vanitery: Jeg har opklarende spørgsmål.
(13:57:33) pet_kristiangk: Stem "Ja" eller "Nej" til 0 kr fortsat (bemærk at der ikke kan stilles andre forslag, og der kun er et)
(13:57:43) osh_DK: Det er lidt sent at komme med et nyt forslag nu...
(13:57:52) pet_kristiangk: Borup, nej, så skulle du have gjort det senest ved indkaldelsens udsendelse
(13:58:01) osh_DK: Ja
(13:58:04) pet_kristiangk: Ja
(13:58:06) Hinton: ja
(13:58:06) PiratenRolf: ja
(13:58:09) vanitery: Ja
(13:58:17) DarkShark: Ja
(13:58:21) Borup: Nej
(13:58:35) neglesaks: ja
(13:59:20) pet_kristiangk: Ok. Kontingent fastlagt til 0 kr.
(13:59:38) pet_kristiangk: Jeg vil dog påpege at vi gerne modtager donationer :)
(13:59:49) pet_kristiangk: Pkt 6, valg af formand
(14:00:08) pet_kristiangk: Som jeg læser det er der kun en der har stillet, da Ole frafalder kandidatur pga Rolf har stillet op
(14:00:18) osh_DK: Som lovet i forumtråden trækker jeg mig fra dette kandidatur, og peger på Rolf som formand...
(14:00:38) pet_kristiangk: Og vi stemmer i rækkefølge, efter systemet nævnt i indkaldelsen
(14:00:44) pet_kristiangk: Første (og eneste) Rolf
(14:00:46) pet_kristiangk: Stem
(14:00:50) Hinton: +1
(14:00:51) osh_DK: +1
(14:00:52) vanitery: +1
(14:00:54) pet_kristiangk: +1
(14:01:00) Borup: +1
(14:01:01) neglesaks: +1
(14:01:03) DarkShark: +1
(14:01:13) PiratenRolf: +2 :P
(14:01:19) Borup: Haha
(14:01:33) pet_kristiangk: 9 må stemme, og jeg tæller 8 for
(14:01:40) pet_kristiangk: Så Rolf er genvalgt som formand
(14:01:42) PiratenRolf: I er sgu seje, takker :)
(14:01:42) pet_kristiangk: Tillykke
(14:01:44) neglesaks: Tillykke.
(14:02:01) pet_kristiangk: Pkt 7 næstformand
(14:02:30) pet_kristiangk: Her er 3 stillere, i rækkefølgen, Borup, kristiangk (mig), og Dina
(14:02:45) pet_kristiangk: Stemmer til Borup, GO
(14:02:58) neglesaks: +1
(14:03:47) pet_kristiangk: Andre der ønsker at stemme?
(14:04:06) pet_kristiangk: 3
(14:04:22) pet_kristiangk: 2 ....
(14:05:00) neglesaks: lag
(14:05:00) pet_kristiangk: 1 ....
(14:05:15) ***pet_kristiangk finder det underligt at Borup ikke stemmer på sig selv
(14:06:12) pet_kristiangk: Ok. 1 stemme til Borup. Stemmer til kristiangk/pet_kristiangk, GO
(14:06:17) Hinton: +1
(14:06:18) osh_DK: +1
(14:06:19) neglesaks: +1
(14:06:19) PiratenRolf: +1
(14:06:20) pet_kristiangk: +1
(14:06:25) neglesaks: (kan jeg stemme igen, right?)
(14:06:31) pet_kristiangk: neglesaks, ja
(14:06:34) neglesaks: tak.
(14:06:34) Borup: +1
(14:06:48) ***pet_kristiangk takker Borup for stemmen
(14:06:57) pet_kristiangk: Flere stemmer til mig
(14:06:58) pet_kristiangk: 3
(14:07:13) pet_kristiangk: 2
(14:07:30) pet_kristiangk: 1
(14:07:39) pet_kristiangk: Ok. 6 stemmer til mig
(14:07:44) pet_kristiangk: Stemmer til Dina, GO
(14:07:54) pet_kristiangk: +1
(14:07:58) vanitery: +1
(14:08:39) pet_kristiangk: Flere stemmer til Dina?
(14:08:40) pet_kristiangk: 3
(14:08:59) pet_kristiangk: 2
(14:09:18) pet_kristiangk: 1
(14:09:38) pet_kristiangk: 2 stemmer til Dina. kristiangk er valgt som næstformand
(14:09:49) neglesaks: Tillykke.
(14:09:49) pet_kristiangk: Takker for valget
(14:09:51) PiratenRolf: Tillykke PET
(14:10:04) pet_kristiangk: pkt 8, valg af kasserer
(14:10:25) pet_kristiangk: neglesaks er eneste kandidat, vi stemmer
(14:10:28) Hinton: +1
(14:10:31) pet_kristiangk: stemmer til neglesaks, GO
(14:10:32) PiratenRolf: +1
(14:10:32) pet_kristiangk: +1
(14:10:33) osh_DK: +1
(14:10:34) DarkShark: +1
(14:10:36) Borup: +1
(14:11:00) pet_kristiangk: flere stemmer til neglesaks som kasserer?
(14:11:02) pet_kristiangk: 3
(14:11:04) pet_kristiangk: 2
(14:11:04) neglesaks: +1
(14:11:09) pet_kristiangk: 1
(14:11:18) pet_kristiangk: Neglesaks er genvalgt som kasserer med 7 stemmer. Tillykke
(14:11:24) PiratenRolf: tillykke
(14:11:25) neglesaks: Jeg takker !
(14:11:37) pet_kristiangk: pkt 8 "øvrige bestyrelsesmedlemmer"
(14:12:04) neglesaks: pkt 9 *
(14:12:23) PiratenRolf: oversigt over kandidater, tak
(14:12:31) neglesaks: http://www.piratpartiet.dk/node/990
(14:12:45) osh_DK: Måske nogen der er valgt til andre poster vil trække sig her?
(14:12:50) pet_kristiangk: Kandidater: Ole, Borup, Rolf (ikke gyldig), kristiangk (ikke gyldig), hinton, darkshark, dina
(14:12:55) PiratenRolf: jeg trækker mig...
(14:13:06) pet_kristiangk: rolf, vi har trukket os, da vi ikke kan have to roller
(14:13:14) pet_kristiangk: neglesaks, ja pkt 9 - tak :)
(14:13:21) pet_kristiangk: vi stemmer i rækkefølge
(14:13:25) PiratenRolf: darren er da også opstillet
(14:13:39) pet_kristiangk: jeg vil lige pointere at hinton også stiller som eneste kandidat til revisor
(14:13:53) pet_kristiangk: sorry rolf, ja
(14:14:17) pet_kristiangk: Kandidater (der kan stemmes om): Ole, Borup, hinton,darkshark, dina, darren
(14:14:24) pet_kristiangk: Stemmer til Ole, GO
(14:14:27) pet_kristiangk: +1
(14:14:28) neglesaks: +1
(14:14:28) Hinton: +1
(14:14:29) osh_DK: +1
(14:14:32) vanitery: +1
(14:14:38) PiratenRolf: +1
(14:14:41) DarkShark: +1
(14:14:47) Borup: +1
(14:14:58) pet_kristiangk: Flere stemmer til Ole som bestyrelsesmedlem?
(14:14:59) pet_kristiangk: 3
(14:15:05) vanitery: (Hvor mange pladser til ordinære bestyrelsesmedlemmer er der at stemme om?)
(14:15:06) pet_kristiangk: 2
(14:15:10) pet_kristiangk: (3 stk)
(14:15:24) pet_kristiangk: 1
(14:15:31) pet_kristiangk: 8 stemmer til Ole
(14:15:37) pet_kristiangk: Stemmer til Borup, GO
(14:15:39) pet_kristiangk: +1
(14:15:40) neglesaks: +1
(14:15:42) Borup: +1
(14:15:43) PiratenRolf: +1
(14:15:45) osh_DK: +1
(14:16:13) pet_kristiangk: Flere stemmer til Borup som bestyrelsemedlem?
(14:16:24) pet_kristiangk: 3
(14:16:34) pet_kristiangk: 2
(14:16:48) pet_kristiangk: 1
(14:16:51) pet_kristiangk: 5 stemmer til Borup
(14:17:01) pet_kristiangk: Stemmer til hinton, GO
(14:17:04) Hinton: +1
(14:17:10) osh_DK: +1
(14:17:25) neglesaks: +1
(14:17:53) pet_kristiangk: Flere stemmer til Hinton som bestyrelsesmedlem?
(14:17:54) pet_kristiangk: 3
(14:17:57) DarkShark: +1
(14:18:09) pet_kristiangk: 2
(14:18:23) pet_kristiangk: 1
(14:18:35) pet_kristiangk: 4 stemmer til hinton
(14:18:47) pet_kristiangk: Stemmer til darkshark, GO
(14:18:53) DarkShark: +1
(14:19:00) PiratenRolf: +1
(14:19:02) vanitery: +1
(14:19:02) pet_kristiangk: +1
(14:19:20) osh_DK: +1
(14:19:30) pet_kristiangk: Flere stemmer til carkshark som bestyrelsesmedlem?
(14:19:30) neglesaks: +1
(14:19:34) pet_kristiangk: 3
(14:19:43) pet_kristiangk: darkshark*
(14:19:45) pet_kristiangk: 2
(14:19:59) pet_kristiangk: 1
(14:20:06) pet_kristiangk: 6 stemmer til darkshark
(14:20:16) pet_kristiangk: Stemmer til Dina som bestyrelsesmedlem, GO
(14:20:18) pet_kristiangk: +1
(14:20:19) osh_DK: +1
(14:20:21) vanitery: +1
(14:20:23) Hinton: +1
(14:21:07) pet_kristiangk: Flere stemmer til Dina som bestyrelsesmedlem?
(14:21:09) pet_kristiangk: 3
(14:21:19) PiratenRolf: +1
(14:21:46) pet_kristiangk: 2
(14:22:04) pet_kristiangk: 1
(14:22:19) pet_kristiangk: 5 stemmer til Dina
(14:22:24) pet_kristiangk: Stemmer til Darren, GO
(14:22:29) PiratenRolf: +1
(14:22:35) DarkShark: +1
(14:22:56) neglesaks: +1
(14:23:33) pet_kristiangk: Flere stemmer til Darren som bestyrelsesmedlem?
(14:23:34) pet_kristiangk: 3
(14:23:52) pet_kristiangk: 2
(14:24:17) pet_kristiangk: 1
(14:24:23) pet_kristiangk: 3 stemmer til Darren
(14:24:25) pet_kristiangk: Oversigt:
(14:24:29) pet_kristiangk: Ole 8
(14:24:29) pet_kristiangk: Borup 5
(14:24:29) pet_kristiangk: Hinton 4
(14:24:29) pet_kristiangk: darkshark 6
(14:24:29) pet_kristiangk: Dina 5
(14:24:29) pet_kristiangk: Darren 3
(14:24:39) pet_kristiangk: Ole og darkshark er valgt til bestyrelsen
(14:24:58) pet_kristiangk: Borup og Dina står lige. Afstemningsregnerne siger at den med det laveste medlemsnummer så vinder
(14:25:00) osh_DK: Så har vi stemmelighed. Dina har lavere medlemsnummer end Borup
(14:25:08) pet_kristiangk: Tak, Ole
(14:25:10) Hinton: Tillykke til dem der blev valgt. Jeg ville gerne have stemt på alle, men brugte kun 3 stemmer :)
(14:25:19) pet_kristiangk: Dina er valgt til bestyrelsen
(14:25:26) pet_kristiangk: Velkommen til darkshark
(14:25:28) PiratenRolf: Tillykke
(14:25:39) DarkShark: Tak
(14:25:41) DarkShark: :)
(14:25:41) Hinton: Tilykke Danny, som sagt, kun tre stemmer
(14:25:59) pet_kristiangk: pkt 10 Valg af revisor
(14:26:02) Hinton: Og jeg kan godt lide mig selv ;)
(14:26:08) pet_kristiangk: Hinton er eneste kandidat
(14:26:14) pet_kristiangk: Stemmer til Hinton GO
(14:26:15) pet_kristiangk: +1
(14:26:16) Hinton: +1
(14:26:17) neglesaks: +1
(14:26:17) PiratenRolf: +1
(14:26:19) vanitery: +1
(14:26:20) osh_DK: +1
(14:26:22) DarkShark: +1
(14:26:24) Borup: +1
(14:26:35) pet_kristiangk: Flere stemmer til Hindon som revisor?
(14:26:36) pet_kristiangk: 3
(14:26:56) pet_kristiangk: 2
(14:26:59) pet_kristiangk: 1
(14:27:12) pet_kristiangk: 8 stemmer til Hinton som revisor. Tillykke
(14:27:32) pet_kristiangk: Pkt 11 er politisk debat, alt er velkommen
(14:27:44) neglesaks: Tillykke til de valgte.
(14:27:44) Hinton: Jeg har noget om kurser.
(14:27:58) neglesaks: Jeg er nødt tila t gå, og takker for god dirigeren og orden blandt de deltagende.
(14:27:59) Hinton: Dina og Rolf har været på kursus.
(14:28:06) vanitery: Jeg har et hurtigt spørgsmål omkring kontingentdebatten. Hvad skulle der foregå i den foreslåede webshop?
(14:28:08) pet_kristiangk: Dirigenten takker af for i dag. Super effektivt møde, der er intet mere der skal vedtages!
(14:28:32) PiratenRolf: https://vimeo.com/92955736 pass: [censureret] her er Simon Klose´s video om anakata indleveringen (ikke færdig OG MÅ IKKE DELES) men I må da gerne kigge :)
(14:28:32) osh_DK: Tak for god mødeledelse, næstformand
(14:28:38) Hinton: Som revisor var det interesandt at de ikke havde bogført transport og diæt
(14:28:48) PiratenRolf: hinton,, det var min og anne som var på kursus..
(14:28:53) Hinton: Ok...
(14:29:09) pet_kristiangk: Rolf, hvem er Anne?
(14:29:11) osh_DK: DarkShark, svar venligst på privat besked
(14:29:13) DarkShark: Det skal nok lige censureres fra referatet
(14:29:23) DarkShark: altså password ;)
(14:29:32) Hinton: Anyways, jeg havde faktisk gerne set at i havde brugt denne mulighed. Altså transport, + skal vi sige, McDonalds.
(14:29:46) PiratenRolf: Anne opstillede og lavede video om mig...
(14:29:46) osh_DK: Jeg sørger for at censurere...
(14:29:52) DarkShark: @Ole - 10-4
(14:30:11) PiratenRolf: jeg kontakter dig næste gang hinton, tak for head up på den..
(14:30:16) pet_kristiangk: Borup, jeg er ked af at du ikke længere er i bestyrelsen - men jeg håber du fortsætter dine ideer i partiet, og at dine møder bliver en succes (jeg vil selv forsøge at deltage)
(14:30:52) PiratenRolf: ja borup, du må ikke forsvinde,, nu skal vi holde hof :)
(14:30:56) Hinton: Fordi det ville være passende, men også fordi vi skal have for øje at medlemmer i Piratpartiet har forskellige økonomiske og geografiske forhold der gør at det kunne være relevant, og demokratisk, at vi valgte at udgifter til noget sådant blev afholdt af piratpartiet
(14:31:13) PiratenRolf: enig
(14:31:21) Hinton: NP Rolf :) husk, jeg sagde McDonalds. :P
(14:31:33) PiratenRolf: loving it :P
(14:31:46) Hinton: Indeed :P
(14:31:51) pet_kristiangk: Rolf, tag det op på kommende bestyrelsesmøde - jeg er helt sikker på vi kan finde en løsning :)
(14:31:58) PiratenRolf: enig
(14:32:27) Hinton: Omkring Anaka
(14:33:33) Hinton: Jeg er enig med dig i at alting ikke har været i orden, og uanset om han er skyldig eller ej, så skal vi holde for øje at han bliver behandlet rimeligt. Det kan være svært med IT kriminalitet at hae propertion
(14:34:02) PiratenRolf: :) vi går ikke højere end det.. lover
(14:34:49) PiratenRolf: kom til at gå lidt højere i RussiaToday...
(14:34:52) Hinton: Men, det han er anklaget for, er at hacke dit og mine personlige oplysninger. Der er, åbenbart, fundet hans egne personlige log i en krypteret fil. Er han ikke skyldig i lidt noget, snavs?
(14:35:12) Dina: :)
(14:35:35) osh_DK: Han fortjener under alle omstændigheder en fair retssag...
(14:35:38) PiratenRolf: Jeg mangler at se skaden... men jo det er sgu vildt det han "måske " har gjort...
(14:35:44) PiratenRolf: enig
(14:35:45) Hinton: Det er klart.
(14:36:13) Dina: Hej igen - jeg kan se at I er kommet rigtigt langt. Tillykke til de valgte og mange tak for stemmerne.
(14:36:28) Hinton: Men skal vi så ikke hvis vi finder at beviserne er der, tage afstand, fremfor at hylde ham som helt?
(14:36:37) osh_DK: Tak, og selv tillykke, Dina
(14:36:46) Hinton: Tilllyke Dina
(14:37:14) PiratenRolf: afstand til kriminalitet OG uretfærdig rettergang...
(14:37:25) Hinton: Ja.
(14:37:36) vanitery: Det handler nok bare om at IT-kriminalitet ikke er så farligt som folk gør det til. Hvis man kigger på straffenes hårdhedskarakter er det i mange lande værre at hacke eller torrente, end det er at voldtage og slå ihjel.
(14:37:48) Dina: mht Anakata, så er han vel en helt for at have lavet piratebay unset om han er skyldig i at have stjålet cpr numre
(14:37:53) PiratenRolf: men vi må godt hylde hans aktivistke arbejde,,, men intet i denne sag som er aktivistik...
(14:38:19) Hinton: Men hvis dit CPR nummer og strafferegister ligger på Piratebay næste uge...
(14:39:03) ***osh_DK står i motorregisteret, men kan ikke finde mit CPR-nummer på the pirate bay...
(14:39:15) PiratenRolf: .D
(14:39:18) PiratenRolf: nemlig
(14:39:23) Hinton: Thue, han er jo ydermere også ankælaget for at hacke Nordea for økonisk gevinst
(14:39:59) PiratenRolf: faldt den ankalde ikke..
(14:40:17) Hinton: Alt jeg siger er bare, man skal være forsigtig med at hylde folk.
(14:40:25) vanitery: Det tror jeg den gjorde, men selv hvis han blev kendt skyldig - så skal straffen for det vel være sammenlignelig med straffen for bankrøveri?
(14:40:28) Dina: Ja, så er det sku da pisse træls, men der er en del fildeling som jeg går ind for.... Og han burde da stadig have ok forhold i fænglset, vi bor trods alt i et land som priser sig ved at være et retssamfund
(14:40:43) vanitery: Ofte er straffen for IT-kriminalitet 3 gange værre.. Hvilket jeg personligt finder helt absurd.
(14:41:01) PiratenRolf: men dumt at hacke penge,,, ikke pirat politik :)
(14:41:02) Dina: Enig Hilton
(14:41:19) Hinton: Jeg er helt enig. Det er selvsagt ikke Piratebay jeg er uenig i :)
(14:42:10) vanitery: Vi kan nok godt blive enige om at Anakata går lidt begge veje, både en helt og det modsatte.
(14:42:20) PiratenRolf: YES
(14:42:23) Hinton: Absolut.
(14:42:48) vanitery: Jeg ser det bare som en platform for at diskutere IT-kriminalitet, og få straffen og holdningerne til det ned hvor de hører til.
(14:42:56) Hinton: Jeg citererer "Jeg kan godt sidde og spille pik i Cambodia i 5 år" da Sverige ville have fat i ham. :P
(14:44:25) PiratenRolf: han er en vild gut.... ... på godt og ondt...
(14:44:49) PiratenRolf: der er slemmere udtalelser i AFK :)
(14:45:36) Hinton: Jaeh, jeg har hørt lidt omrking den dokumtar film. Men altså.
(14:46:02) Hinton: Det er jo også en propertion, det dømmer jeg ham ikke for.
(14:47:17) PiratenRolf: nå, jeg er nød til at smutte... Godt vi talt om anakata også... Hinton, vi kan nå et mere fælles standpunkt... overmailen...
(14:47:34) Hinton: Ses Rolf :)
(14:47:41) osh_DK: Vi ses
(14:47:41) PiratenRolf: men vanitery,,, hvem er du endenligt
(14:48:10) Borup left the room (quit: Remote host closed the connection).
(14:48:17) Hinton: Smutter også, vil se om ikke jeg kan finde vores oprindelige hjemmeside på Wayback. Men burde også hae koden et sted.
(14:48:37) vanitery: Mit rigtige navn er THue
(14:48:45) vanitery: Jeg meldte mig ind for omkring 4 måneder siden.
(14:49:20) PiratenRolf: ok, nice thue.. fortæl lidt,, spænende..
(14:50:01) vanitery: Jeg er 17 år, går på Roskilde Tekniske Gymnasium. Spiller computer, læser fantasy, så videre.
(14:50:12) vanitery: Jeg er også aktiv i Ungdommens Naturvidenskabelige Forening (UNF).
(14:50:24) PiratenRolf: yeesssss, så er du landet rigtigt... fedt
(14:50:38) PiratenRolf: godt at se dig her... nu smutter jeg.. god vind...
(14:50:49) PiratenRolf left the room (quit: Quit: http://www.mibbit.com ajax IRC Client).
(14:50:49) vanitery: God vind